ALINA ADAMCZYK

Nazywam się Alina Adamczyk, jestem pedagogiem muzyki, muzykoterapeutką i arteterapeutką, a od 2017r właścicielką firmy Edumuzarte edukacja muzykoterapia arteterapia.

Pedagog muzyki, muzykoterapeutka, arteterapeutka, kompozytorka i autorka książek oraz warsztatów dla dzieci.

Mam duże szczęście, gdyż moja praca to moja pasja.
Jak to się stało że jestem tu, gdzie jestem?
Trochę o mnie zawodowo i prywatnie 

Współtworzę autorskie materiały i książki dla dzieci p.t. Podróż dookoła Harmonicznego Koła”, „Mandale emocji Harmonicznego koła” „Gamoliny na pięciolinii”, „Stylowe nuty”, „ Stylowe nuty – zbiór ćwiczeń” oraz warsztaty dla dzieci z cyklu: „Muzykobajki dla kruszynek” (3-4 latki), Muzyczna bajkoterapia (6-9 lat),  Stylowe nuty (6-10) Muzykoterapia grupowa i indywidualna dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Muzykoterapia dla seniorów oraz projekt „Mam czas – czas mam”.

Projekty oparte na aktorskich książkach:  Podróż dookoła Harmonicznego koła oraz Gamoliny na pięciolinii zdobyły w latach 2021 i 2022 nominacje do nagrody Słoneczniki (nagroda rodziców oraz wyróżnienie Jury w kategorii Muzyka, za najbardziej rozwojowe śląskie inicjatywy dla dzieci w wieku od 0 – 14 lat).

Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą 9-letniego Tymona.
Może zabrzmi to banalnie, ale to właśnie dzięki synowi, całkowicie zmieniło się moje życie. Będą w ciąży w 2012 roku, często słyszałam zdania typu: teraz wszystko się zmieni, nie będziesz miała na nic czasu, już nic nie będzie takie samo…

Zaczęłam się zastanawiać, czym tak naprawdę chce się zajmować w życiu i jak ono ma wyglądać? Stwierdziłam, że nadszedł w końcu czas, aby zacząć realizować swoje pasje i marzenia. Tak miesiąc po porodzie, ku zdziwieniu rodziny i znajomych, rozpoczęłam studia podyplomowe z Arteterapii, a następnie z Muzykoterapii.

W wcześniejszych latach (2007r) ukończyłam studia na kierunku:  Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ale to właśnie arteterapia całkowicie zmieniła moje myślenie o sztuce, muzyce i jej przekazie oraz stała się dziedziną, która łączy wszystkie moje zainteresowania „w jedną całość”. Edukacja muzyczna dalej pozostaje mi bliska, ale chce ją przekazywać  w nieco innej formie. Wierzę w to, że nauka może sprawiać dużo radości i satysfakcji.

A co było po studiach?

Od 2009 roku byłam związana z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego, pracując na stanowisku organizatora pracy artystycznej w biurze koncertowym.
Zajmowałam się koordynacją cykli edukacyjnych takich jak: Muzyczne przedszkole, Kameralne spotkania z muzyką, Muzyczny Alfabet, Akademia Muzycznego Smaku, Młoda Filharmonia i Audycje radiowe w Polskim Radiu Katowice oraz współpracowałam z inspektorami: Orkiestry Symfonicznej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Filharmonii Śląskiej.

W 2015 roku przygotowałam projekt dla dzieci z zakresu edukacji muzycznej z elementami arteterapii p.t. Dźwiękowy domek emocji. W ramach projektu napisałam książkę o tym samym tytule. Z uwagi na to, że warsztaty dla dzieci i książka cieszyły się dużą popularnością, w kolejnym roku postanowiłam napisać II część książki. Do współpracy zaprosiłam Aleksandrę Konieczny i tak powstała książka p.t. Viva w Filharmonii Śląskiej – Dźwiękowy domek emocji II.

W 2016 roku realizowałam nowe projekty: Muzykoterapia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Dźwiękowy domek malucha, Muzykoterapia dla seniorów oraz koncerty z cyklu Muzyczna bajka terapeutyczna.

W roku 2017 na podstawie obu publikacji napisałyśmy i zorganizowałyśmy wraz z Olą duży projekt p.t. Międzypokoleniowe warsztaty integracyjne, uwieńczeniem którego był spektakl p.t. Muzyczna podróż Vivy.
W ramach tego projektu, na jednej scenie spotkały się 4 różne grupy pokoleniowe: maluchy w wieku 2-3 lata (Dźwiękowy domek malucha); dzieci 4-8 letnie (Dźwiękowy domek emocji), dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (Muzykoterapia grupowa) oraz seniorzy (Muzykoterapia dla seniorów). Do współpracy zaprosiłyśmy również: muzyków Filharmonii Śląskiej, Aktorów, chór PSM im. M. Karłowicza w Katowicach, dzieci z Przedszkola Artystycznego w Katowicach oraz certyfikowanych muzykoterapeutów. Na potrzeby spektaklu przygotowałyśmy scenariusz, skomponowałyśmy muzykę i nagrałyśmy płytę. Powstały również nowe autorskie publikacje: Dźwiękowy domek malucha oraz Kolorowanka – Pokoloruj dźwiękowy domek emocji.

Spektakl zakończył się sukcesem a  pozytywne komentarze i opinie rodziców, utwierdziły nas w przekonaniu, że to jest właściwa droga, którą chcemy razem podążać.

We wcześniejszych latach (2015 – 2018) pracowałam w Filharmonii  Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach na stanowisku specjalisty ds. Marketingu, Promocji i Projektów, koncentrując się na działaniach marketingowych i promocyjnych jak i działalności statutowej instytucji, zajmując się sprzedażą oraz współpracą z klientem instytucjonalnym.  W Filharmonii  Śląskiej podejmowałam również działania z zakresu edukacji kulturalnej i muzycznej. Współtworzyłam  program dla dzieci pod nazwą – Viva w Filharmonii – Dźwiękowy Domek Emocji, za który otrzymałam nominację do nagrody – Słoneczniki 2017. Jestem współautorką książek i i innych materiałów wydawniczych dla dzieci:  Viva w Filharmonii, ćwiczeń – Dźwiękowy Domek Malucha oraz kolorowanki Pokoloruj Dźwiękowy Domek emocji. W 2017 roku zadebiutowałam w roli koordynatora i reżysera spektaklu – Muzyczna podróż Vivy, do którego to opracowałam również muzykę.

Prywatnie jestem miłośniczką książek, płyt, winyli i podróży. Wierzę w to, że człowiek całe życie się rozwija. Lubię grać na pianinie, perkusji, gitarze i śpiewać. Dbam o siebie poprze fitness, treningi siłowe, jogę, medytacje i  życie pełne pasji, w którym nudy nie ma. Szukam w każdym przeżytym dniu pozytywnych momentów.

WYKSZTAŁCENIE

Muzykoterapia / studia podyplomowe
Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Wydział Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu

Arteterapia – autorski program prof. W. Karolaka / studia podyplomowe
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej z uprawnieniami pedagogicznymi i artystycznymi / studia magisterskie
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział w Cieszynie

Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej i plastycznej / studia licencjackie
Kolegium Nauczycielskie w Bytomiu / LICENCJAT w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Rudzie Śląskiej, instrument główny – fortepian, instrument dodatkowy flet i gitara.